Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Staré HoryHľadať
 
 

Zaujímavosti v obci

Starohorská čipka

starohorska cipkaPrvé zmienky o čipkárstve ako o doplnkovom zamestnaní sú zo 17. storočia. Tradíciu Starohorskej čipky rozvinula aj štátna čipkárska dielňa koncom 19. storočia. Špecifickou črtou pre Starohorskú čipku je jej paličkovanie bez predlohy na holom vankúši. Jedná sa o charakteristickú pásovú čipku, ktorá sa v širokom okolí používala ako doplnok odevu alebo dekoračný prvok v domácnostiach. V dvoch obdobiach roku 1880 až 1922 a 1925 až 1952 existovala na Starých Horách čipkárska škola . V jej tradíciách pokračoval koncom 60-tych a začiatkom 70-tych rokov čipkársky krúžok na ZDŠ, ktorý viedla majsterka ľudovej umeleckej výroby pani Elena Kráčiková z Tureckej. Aj v súčasnosti pre ÚĽUV pracuje niekoľko vynikajúcich čipkárok, ktoré obohatili Starohorskú čipku aj o figurálne motívy.starohorska cipka

 

 

 

 

 

 

 

 

Lipová aleja

lipova alejaZ hlavnej cesty vedúcej na Donovaly za domom č.p. 100 (na Poštárke) odbočuje vpravo miestna komunikácia k starohorskej vodnej elektrárni. Je vysadená pozoruhodnou lipovou alejou s 23 lipami. Pravú stranu lemuje sedemnásť a ľavú stranu cestičky šesť líp, ktorých v minulosti bolo určite vysadených viac. Lipová aleja slúži ako miesto na prechádzky pre mamičky s malými deťmi, pretože je táto cestička málo frekventovaná a tichá.

Podľa ústneho podania starších občanov našej obce lipovú aleju vysadili miestni včelári Slavkovský a Michník po dostavaní elektrárne v roku 1925. Obaja v nej pracovali a mali pri nej postavený včelín v ktorom chovali mnoho včelstiev.

V súvislosti s doterajším popisom výskytu líp je vhodné spomenúť aj najmohutnejšiu lipu, ktorá sa nachádza na rázcestí starej a novej cesty v Dolnom Jelenci (u Ondriška). Vzhľadom na jej mohutnosť možno predpokladať, že je najstaršou lipou v katastri obce Staré Hory. Jej obvod je úctyhodný. Obvod kmeňa meraného vo výške 120 cm od zeme je 620 cm.

Skalné bralo z filmu "Vlčie diery"

Povyše osady Valentová na pravej strany cesty do osady Rybô sa nachádza skalné bralo s priečnou plošinou. Pri tomto skalnom brale boli v roku 1947 natáčané niektoré bojové scény prvého slovenského povojnového filmu s tematikou Slovenského národného povstania "Vlčie diery". Natáčanie filmu trvalo tri mesiace a väčšina exteriérov sa natáčala na Donovaloch.

Režisérom filmu bol Paľo Bielik, hudbu zložil banskobystrický rodák, národný umelec Ján Cikker. Vo filme v komparze účinkovali aj žiaci ľudovej školy z Jelenca a Starých Hôr a scéna so včelienom sa natáčala pri dome maliara-samouka Júliusa Mráza na Starých Horách.

V roku 2008 pri príležitosti otvorenia náučného chodníka venovaného pamiatke vynikajúcej osobnosti nášho lesníctva Jozefa Dekréta Matejovie, ktorý v okolí Starých Hôr v 19. storočí (roky 1809 až 1837) pôsobil, bol do skalného brala zakompovaný odtlačok dlane herca Ladislava Chudíka, ktorý v tomto filme účinkoval.

Pamätník "MOR-HO

pam_mor_ho.jpgV osade Dolný Jelenec vľavo od hlavnej cesty za potokom pri odbočke cesty do osady Valentová je umiestnený zaujímavo riešený Pamätník "MOR-HO". Je venovaný príslušníkom piateho oddielu partizánskej brigády "Pomstiteľ". 

Pamätník "MOR-HO" bol odhalený pri príležitosti tridsiateho výročia SNP v roku 1974 za účasti veliteľa partizánskej brigády "Pomstiteľ" majora S. G. Morozova a náčelníka štábu J. I. Nekrutenka, občanov vtedajšieho ZSSR.

Pamätník má tvar stupňovitého podstavca na ktorom sú umiestnené tri do seba vstavané kruhy. Na vonkajšom kruhu je v jeho hornej časti dvakrát umiestnený nápis MOR-HO. V najmenšom vnútornom kruhu je v spodnej časti nápis MOR-HO, z ktorého do vnútra kruhu vychádzajú tri plamene symbolizujúce partizánsku vatru. Z čelného pohľadu na ľavej strane kruhov je poloblúkový pylón na ktorom sú umiestnené texty pri akej príležitosti a komu je pamätník venovaný.

Pamätník Jozefa Dekréta Matejovie

Pamätník sa nachádza v osade Dolný Jelenec. Je postavený na úpätí skalného brala na začiatku cesty vedúcej k vodnému dielu elektráreň. Je venovaný pamiatke Jozefa Dekréta Matejovie, pod ktorého vedením sa v máji 1808 začali pokusné umelé zalesňovacie práce v okolí Starých Hôr. Od roku 1811 pokračujú prakticky až do súčasnosti.

Pamätník je dielom sochára Františka Šidlu, ktorý vyhotovil aj bronzové poprsie umiestnené na pamätníku. Kamenárske práce vyhotovil Dezider Schwarcz v Budapešti.

Pamätník je začiatkom lesníckeho náučného chodníka dlhého 9,5 km, ktorý vedie cez osady Valentová, Rybô na Kohútovú, popod Majerovú skalu na Staré Hory a prakticky prechádza všetkými lokalitami na zalesnení ktorých mal J. D. Matejovie zásluhu. Lesnícky náučný chodník J. D. Matejovie bol zriadený roku 2008. Má 14 tabúľ na ktorých návštevníkov oboznamuje so zaujímavosťami lesníckeho, technického a historického charakteru. Trasa chodníka je stredne ťažká.

Stála banícka expozícia

Pri Kaplnke Svätej Anny, na pravej strane cesty je v obytnom dome č.p. 106 umiestnená súkromná, stála expozícia dokumentujúca slovom aj obrazom históriu baníctva na Starých Horách a k nim patriacim baníckym osadám.

Expozíciu nainštalovali obyvatelia obce Ivan Čillík a jeho syn Richard Čillík za výdatnej pomoci svojich priateľov. Ich mená sú uvedené ako sponzori a darcovia pri vstupe do priestorov expozície, ktorá bola otvorená 4. decembra 2010 pri príležitosti sviatku Svätý Barbory - patrónky baníkov. Zbieraniu múzejných exponátov a štúdiu histórie baníctva sa venujú od roku 2006. Časť exponátov získal i vlastným vyhľadávaním, niektoré darom od miestnych obyvateľov, výmenou alebo kúpou. Celkový počet zbierkových predmetov vystavených v expozícii je 377 exponátov. Vystavené dokumenty, artefakty a celá expozícia je zameraná na históriu starohorskej, severnej časti starohorsko-španodolinského banského revíru. Konkrétne na históriu baníctva na Starých Horách (Veteres Montes, Altgebirg, Ohegy, od roku 1803 Sztaré hori), v Jelenci (Gielentz, Hirschengrund), Richtárovej (Richtergrund) a Polkanovej (Poca Nova, Ratzengrund, Ferdinandstahl, Podkanová).

Expozícia je členená na:

 • písomnú a fotografickú dokumentačnú časť o obci:
  • písomnosti, mapy a fotografie fotodokumentácia o budovách od 16. storočia súvisiacich s banskou činnosťou v obci
 • trojrozmerné exponáty:
  • banícke náradie od praveku po 20. storočie
  • vývoj banských svietidiel od 13. storočia po 20. storočie
  • keramický materiál od 13. po 19. storočie
  • súčasti baníckeho odevu a ochrané pomôcky
  • iné artefakty súvisiace s baníctvom

 

Lezenie v okolí Starých Hôr

Skala Jelenec:
V posledných rokoch jedna z najpopulárnejších oblastí športového lezenia na Slovensku a rozhodne najnavštevovanejšia z oblastí v okolí Banskej Bystrice je Jelenec. Rozsiahla vápencová skalná oblasť s cca 200 cestami, kde si prídu na svoje ako náročný lezci, tak i začiatočníci a deti. Lokalita ma veľký potenciál pre prínos športového lezenia na Slovensku s pribúdaním nových ciest. Nachádza sa cca 18 km od BB, smer Staré Hory - Donovaly. Skaly sú schované v lese nad malou obcou Dolný Jelenec. A nachádzajú sa oproti výraznej skale, ktorá je na pravej strane (smer Motyčky) a pod ňou sa nachádza parkovisko s pomníkom Matej Dekrét Matejovie. 

jelenec skala sprievodca

Skala Šturec:

Šturec je vzdialený od Banskej Bystrice (BB) asi 16km a od lezeckej oblasti Jelenec, vzdialený 1km. Z BB pôjdete smerom na Donovaly. Za dedinou Staré Hory po 4 km po ľavej strane uvidíte vežu. Auto môžete odparkovať pri ceste a ku skale to je asi 30 metrov.  Mierne previsnutá stena s početnými dierkami je orientovaná na juhovýchod. Najlepšie podmienky pre lezenie sú na jar a na jeseň, alebo v popoludňajších letných dňoch. Cesty sú vytrvalostného charakteru, ale je potrebná aj technika.

dolnu jelenec okolie


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Rozpis separovaného zberu

webygroup
ÚvodÚvodná stránka